Премини към основното съдържание

Интегративна схема на някои ключови понятия от науката за сигурността

Автор/и:

Николай Слатински

E-mail: nikslat@gmail.com

Николай Слатински е професор, доктор, преподавал в катедра „Национална и международна сигурност“ на факултет „Национална сигурност и отбрана“ във Военна академия „Г. С. Раковски“. От 2021 г. е пенсионер. Научните му интереси са в областта на националната сигурност, управлението на риска, мениджмънта на кризисни ситуации и стратегическото прогнозиране.


Страници от броя

15-30 стр.

Резюме

Разглеждат се някои групи понятия, заемащи важно място в съвременния етап на Науката за сигурността при навлизането в Рисковото общество – „лебедите“ на Насим Талеб (допълнени от автора); дефинициите на Франк Найт за риск и неопределеност (също допълнени от автора); когнитивните величини по Доналд Ръмсфелд; научните категории от релацията „ПРОЗа“ (предизвикателство-риск-опасност-заплаха). Насим Талеб разглежда събития тип „лебед“ – бели (чести и предвидими), сиви (редки и предвидими) и черни (редки и непредвидими). Към тях се добавят и т.нар. сребристи лебеди (редки и непредвидими), които много често се оказват главния фокус на вниманието и основното планиране на ресурсите. Според Франк Найт риск е измерима неопределеност, а неизмеримата неопределеност е неопределеност. Определеността в този смисъл е измеримата определеност. Остава да се характеризира неизмеримата определеност – това всъщност е несигурност. Доналд Ръмсфелд разглежда следните когнитивни величини – известните известни, известните неизвестни, неизвестните известни, неизвестните неизвестни. Ако систематизираме понятията предизвикателство, риск, опасност, заплаха по степен на: общност; неопределеност; зависимост от даден субект; обвързаност с несигурността; непосредственост на деструктивността; и време за противодействие; то тяхната релация (подредба) може да се предаде чрез акронима „ПРОЗа“. В анализа се показва, че всички тази понятия – „лебедите“ на Насим Талеб (допълнени от автора); дефинициите на Франк Найт за риск и неопределеност (също допълнени от автора); когнитивните величини по Доналд Ръмсфелд; научните категории от релацията „ПРОЗа“ (предизвикателство-риск-опасност-заплаха), могат да бъдат обвързани в интегративна схема. Това всъщност е напълно естествено и логично, доколкото те участват ефективно в конструирането на същността, смисъла и съдържанието на базисната научна категория „Сигурност”.

Ключови думи

предизвикателство, риск, опасност, заплаха, неопределеност, сигурност, черен лебед, неизвестни неизвестни.


Цитиране по стандарт APA:

Слатински, Н. (Ноември 2022 r.). Интегративна схема на някои ключови понятия от науката за сигурността. Сигурност и отбрана(1), 15-30. Извлечено от https://institute.nvu.bg/sites/default/files/inline-files/2022-1-02-slatinski.pdf

Цитиране по стандарт Chicago:

Слатински, Николай. „Интегративна схема на някои ключови понятия от науката за сигурността.“ Сигурност и отбрана (Издателски комплекс на Национален военен университет „Васил Левски“), № 1 (Ноември 2022): 15-30.

Цитиране по стандарт Harvard-Anglia:

Слатински, Н., 2022. Интегративна схема на някои ключови понятия от науката за сигурността. Сигурност и отбрана, Ноември, Брой 1, с. 15-30.

Цитиране по стандарт MLA:

Слатински, Николай. „Интегративна схема на някои ключови понятия от науката за сигурността.“ Сигурност и отбрана 1 (2022): 15-30. <https://institute.nvu.bg/sites/default/files/inline-files/2022-1-02-slatinski.pdf>.