Съдържание:
Любослав Любенов
ВЪТРЕШНИ ПРАВНИ МЕРКИ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА СИГУРНОСТТА В ЧЕРНОМОРСКИЯ РЕГИОН
Резюме: Разглеждат се избрани вътрешноправни мерки, прилагани от Република България за укрепване на сигурността в Черноморския регион. Фокусира се върху наказателното и процесуалното право, като се подчертава как криминализирането и преследването на престъпления като контрабанда, трафик на хора и престъпления срещу околната среда укрепват националната и регионалната сигурност. Анализът набляга на взаимодействието между правните рамки и ефективното правоприлагане, като заключава, че стабилните вътрешноправни мерки са от съществено значение за опазването на Черно море като критичен геополитически и икономически център.
Ключови думи: национална сигурност, Черно море, вътрешни правни мерки.
Маурицио Гери
Резюме: Как ЕС и НАТО могат да посрещнат бъдещите хибридни заплахи от страна на Русия и други противници като Китай в енергийния сектор по време на зеления преход? Енергийната сигурност е сред най-уязвимите сектори на националната сигурност, със значителен потенциал да дестабилизира обществата. Както зелената енергия, така и технологичният преход ще увеличат уязвимостта на новите инфраструктури, вериги за доставки и технологии през следващите десетилетия. Ето защо Западът ще се нуждае от голяма стратегия, за да увеличи устойчивостта и способностите си, като инвестира в иновации за нови технологии (т.нар. „нововъзникващи разрушителни технологии“/EDTs), защитава веригата за доставки и стойност на критични материали и ресурси и защитава новите инфраструктури. По-тясното и по-ефективно сътрудничество между ЕС и НАТО в тези сектори става от основно значение, тъй като технологиите с двойна употреба могат да помогнат както за технологичния и енергийния преход, така и да възпрепятстват новите некинетични военни действия в тези области.
Ключови думи: хибридна война, енергийна сигурност, нововъзникващи разрушителни технологии, сътрудничество между ЕС и НАТО, устойчивост на веригата за доставки.
Владимир Бабанов
ВЪТРЕШНИ АСПЕКТИ НА СТРАТЕГИЯТА ЗА ЗАЩИТА В ДЪЛБОЧИНА В КИБЕРСИГУРНОСТТА
Резюме: В настоящата статия се разглеждат основите на стратегията „защита в дълбочина“ в киберсигурността, като се подчертава нейното значение за реагиране на заплахи в динамичната среда на сигурност. Чрез прилагането на множество нива на независими контроли за сигурност във физическата, техническата, управленската и оперативната област организациите могат ефективно да намалят рисковете и да предотвратят кибератаки. Адаптивността на стратегията я прави стабилна рамка за справяне с променящите се предизвикателства в областта на киберсигурността, като предлага цялостен метод за защита срещу широк спектър от заплахи.
Ключови думи: защита в дълбочина, киберсигурност, контрол на киберсигурността, заплахи, стратегия.
Стефания Мирческа
Резюме: Изкуственият интелект (ИИ) е технология със значителна военно-политическа и стратегическа стойност. Използването на изкуствен интелект се превърна в една от основните теми на обществения дебат през последните години. Това технологично решение има положителни резултати, но се оказва, че то има и много скрити последици за различни области - от повишаване на ефективността на промишленото производство до разработването на различни приложения, които имат потенциал да бъдат използвани за военни цели. Освен потенциал за увеличаване на производството и ефективността, изкуственият интелект носи и редица военни приложения и нови заплахи. По този начин ИИ представлява предстояща революция във военното дело, която може да преориентира относителното разпределение на силите. Успоредно с това новите заплахи стават още по-сериозни, когато се вземе предвид високата сложност на контрола при разпространението на изкуствения интелект - потенциал за използване и увеличаване на риска от злоупотреби.
Ключови думи: стратегическа стойност на изкуствения интелект в отбраната, перспективи на изкуствения интелект в отбраната, бъдещи тенденции за развитие и приложения на изкуствения интелект.
Пламен Атанасов
АНАЛИЗ НА ИНТЕРЕСИТЕ В КОНТЕКСТА НА НУЖДИТЕ НА СИГУРНОСТТА. ПРИМЕРЪТ С „КОРИДОР № 8"
Резюме: В тази статия се предлага методология за определяне на ключовите участници в мрежата от интереси, произтичащи от конкретни предизвикателства. Като се опира на концепцията на Никлас Луман, този анализ подчертава значението на обществените връзки. Представен е пример за развитието на интересите, свързани с изграждането на Коридор № 8, като предизвикателство за регионалната сигурност на Балканите.
Ключови думи: сигурност, интереси, Коридор № 8, Балкани, международни отношения.
Виола Банкова
ВОЙНАТА В УКРАЙНА И НЕЙНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ ТРАФИКА НА ХОРА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Резюме: Продължаващият конфликт в Украйна не само причини огромно човешко страдание и геополитическо напрежение, но и доведе до сложна мрежа от последствия с далечен ефект. Настоящата публикация има за цел да проучи отражението на войната в Украйна върху случаите на трафик на хора в Република България. Пресечната точка между въоръжения конфликт и уязвимостта на населението към експлоатация и трафик изисква цялостно изследване, за да се разберат многостранните предизвикателства, пред които са изправени засегнатите лица.
Ключови думи: трафик на хора, война, Република България, Украйна, нарушаване на правата.
Ахмед Мамедов, Афиз Манафов, Мехман Биннатов, Асад Рустамов, Руслан Хашимов
СТАБИЛИЗИРАЩ ЗАХРАНВАЩ БЛОК С ПОДОБРЕНИ ПОКАЗАТЕЛИ ЗА КАЧЕСТВО
Резюме: За основно предимство на импулсните стабилизатори на напрежение се счита високото полезно съотношение на работа, като тези стабилизатори позволяват както намаляване, така и увеличаване на входното напрежение. Това дава възможност за разширяване на обхвата на приложението им. За да се постигнат високи работни параметри на радиостанции или спътникови комуникационни системи, разработването на системи за захранване на телекомуникационно оборудване е един от важните въпроси. В статията е анализирано класическото последователно свързване на импулсни стабилизатори на напрежение и компенсирани стабилизатори на напрежение от типа LDO, предложена е схема с допълнително подобрени качествени показатели, при която високата полезна ефективност на захранващата верига се осигурява чрез прилагане на импулсен стабилизатор (DC/DC преобразувател). Същевременно благодарение на прилагането на стабилизатор от типа LDO се позволява да се намали нивото на шума и изкривяванията.
Ключови думи: стабилизатори на напрежение, ниво на шума, ниво на изкривяване, диференциален усилвател, източник на референтно напрежение.
Моника Панайотова
КАЛИБРИРАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИЯ КОМПАС ЗА НОВА ЕРА В ЕВРОПЕЙСКАТА ОТБРАНА
Резюме: Публикацията има за цел от една страна да покаже стратегическия приоритет за нова ера в европейската отбрана в стартиращия мандат на европейските институции (2024-2029 г.), и от друга да изведе определени изводи за Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) и необходимостта от калибриране на Стратегическия ѝ компас, отчитайки „склонението и девиацията“ в курса към създаване на Европейски съюз за отбрана. Поставен е акцент върху необходимостта от експоненциален начин на стратегическо мислене, отчитащ въпросите на изкуствения интелект, климата, сигурността и отбраната като хоризонтални елементи за всички политики на ЕС.
Ключови думи: ОПСО, Стратегически компас, европейска отбранителна индустрия, изкуствен интелект, връзката климат-отбрана.
Валентин Василев, Дафинка Сидова
УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОМЕНИТЕ В КРИЗИСЕН КОНТЕКСТ – НОВИ ПАРАДИГМИ И РЕШЕНИЯ С ФОКУС ВЪРХУ СИГУРНОСТТА
Резюме: Публикацията поставя акцент върху една от новите управленски дилеми – търсенето на баланс в управлението на промените в кризисен контекст. В разработката намират място концептуални модели, свързани с познаването на кризите и техните измерения, управлението на промените и новите аспекти, свързани с него, както и нови идеи и предизвикателства в това изследователско поле. Авторите правят опит да представят на концептуално ново ниво утвърдени в теорията модели за ролята на промените, като ги пречупват през призмата на кризисния мениджмънт и ролята му за сигурността в съвременната организация. Представени са в критична научна интерпретация слабо популярни модели за управление на промените, които са особено адаптивни при кризисни ситуации и кризисен мениджмънт.
Ключови думи: кризи, промени, модели за управление на промените, сигурност.
Станимир Илиев
Резюме: Настоящата статия изследва новите правила за управление на миграцията и предоставянето на закрила на чужди граждани въведени с пакта за миграция от пролетта на 2024 година. С пакта се въведоха нови процедури и механизми, с които се цели да се повиши доверието между държавите членки, и принципа за споделяне на отговорностите между държавите да придобие по-голяма тежест. С новите правила се доразвива общата европейска система за предоставяне на убежище като се налагат нови „по-строги“ правила за постоянен контрол на чужденците и осъществяване на заложените процедури без забавяне.
Ключови думи: Пакт за миграция, общоевропейска система за предоставяне на закрила на чужди граждани.
Елица Петрова
Резюме: Обект на настоящото научно изследване е проблемът за властта и влиянието, авторитета и уважението, които се допълват или противопоставят един на друг в човешкото ежедневие. Статията акцентира както върху тяхната разрушителна, така и върху тяхната градивна сила и набляга върху моралната дилема – какво да имаме право да използваме – монополното право да подчиняваме или силата да привличаме, вдъхновяваме и убеждаваме. Използваната научна методология е комбинация от етимологичен преглед на разглежданите феномени на власт, влияние, авторитет е и уважение, контент-анализ на съдържанието, природата и концепциите за разглежданите феномени, кратък исторически преглед, мета-анализ на първични научни данни, съчетани с критичен научен преглед и представяне на най-новите научни постановки относно практиките за използване на власт, влияние, авторитет и уважение в човешките общества. Като научен резултат са изведени и систематизирани постановки и концепции за разглежданите феномени от древността до наши дни, посочени са положителни и отрицателни ефекти, съпътстващи четирите посочени явления в социалния живот на хората.
Ключови думи: власт, влияние, авторитет, уважение.
Теодора Личева
СИГУРНОСТ НА ЦИФРОВАТА ИДЕНТИЧНОСТ
Резюме: Дигиталната ера, в която живеем навлиза във всяка сфера на живота ни, променя вида и формата на информацията. Цифровата идентичност е нашето дигитално копие, и затова е от първостепенно значение е да се гарантира защита на данните и мрежовите устройства.
Ключови думи: сигурност, цифрова идентичност, блокчейн, е-услуги.
Христо Чаушев
Резюме: Генеративният изкуствения интелект (AI) се налага като значителна трансформираща сила в социалните медии, подобряваща създаването на персонализирано съдържание и увеличаваща ангажираността на потребителите. Разработките и възприемането му обаче се фокусират върху предимствата и улесненията, за сметка на дискурса за възможно негативно влияние в сферата на сигурността чрез генериране на фалшиво, подвеждащо или провокиращо съдържание в социалните медии. Посочен е подходът на НАТО към изкуствения интелект.
Ключови думи: генеративен изкуствен интелект, социални медии, комуникации, НАТО, сигурност.
Теодора Личева
ПРАВИЛА И ЕЛЕМЕНТИ ЗА СИГУРНОСТ НА ДАННИТЕ
Резюме: Данните са ключът към успеха на всяка структура. За да могат да гарантират сигурност, неманипулираност и достоверност на информацията, както в облака, така и в реална среда е необходимо да се въведат нови стратегии, елементи и правила. Наложително е организациите да отговорят на изискванията на съвременната бизнес среда и да са една крачка пред конкурентните и злонамерени действия.
Ключови думи: сигурност, данни, правила.
Даниела Балева
ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО ПРИ БЕДСТВИЯ И ВОЙНА
Резюме: Статията разглежда проблемите при опазване на културно-историческото наследство при бедствия и война. Анализирани са основните елементи на този вид наследство и някои от основните им характеристики. Направен е и анализ на някои аспекти от международната правна регламентация на опазването на културното наследство при военни конфликти.
Ключови думи: културно-историческо наследство, бедствия, война.
Галя Грозданова-Радева
ГВАРДЕЙСКИЯТ ДУХОВ ОРКЕСТЪР: ДУХОВЕН СТЪЛБ В НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Резюме: Темата за националната сигурност е не само актуална, но и жизненоважна в съвременните условия на глобализация, урбанизация и миграция. Цивилизационният път за постигането ѝ минава не през въоръжаването, а през зачитане суверенитета и уважаване особеностите на националната идентичност, ценности и култура на всяка държава. Духовен стълб в националната сигурност на България след Освобождението е Гвардейският духов оркестър. Текстът разглежда ролята му при оформяне облика и духа на българската нация.
Ключови думи: сигурност, култура, идентичност, Гвардейски оркестър, България.
Илиян Ангелов
Резюме: В статията е направен преглед на предоставяните телекомуникационни услуги на полевите пунктове за командване в Българската армия и въоръжените сили като цяло, тяхната класификация, изискванията за качество на услугите, моделиране на източниците на информация в съвременните телекомуникационни мрежи.
Ключови думи: телекомуникационни услуги, качество на услугите, моделиране на източниците на информация.
Красимир Койнаков
ПРОУЧВАНЕ НА МЕТОДИТЕ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА ЕНЕРГОРАЗХОД И ЕНЕРГОПРИЕМ НА ЧОВЕШКИЯ ОРГАНИЗЪМ
Резюме: Настоящата публикация представя проучване на съществуващите разчетни и лабораторни методи за изследване на енергоразхода на човешкия организъм, както и методите за определяне на енергийния прием. В статията са конкретизирани и най-подходящите методи за определяне на енергоразхода и енергоприема на военнослужещите, когато са поставени в полеви условия при тяхната подготовка. Представена е и универсална методика за измерване на енергоразход на военнослужещи при тяхната учебно-бойна дейност.
Ключови думи: енергоразход, методи, военнослужещи, енергоприем.