Премини към основното съдържание

Научно списание „Сигурност и отбрана“ - Година III, Брой 1, 2024

Съдържание:


Пламен Атанасов

ПОЗНАВАНЕ В КОНТЕКСТА НА СИГУРНОСТТА. УПРАВЛЕНИЕ НА СИСТЕМИ И ИНФОРМАЦИОННИ ВОЙНИ

Резюме: В статията се изследва проблемът за познаването в контекста на света и връзката с дейността, с която системите (държавите и обществата в тях) се развиват в контекста на сигурността. Описан е механизмът на комуникация в системата и между системите, като управленски инструменти са определени: цензурата, пропагандата и информационната война. Представен е конструктът на наддържавния субект на управление и е акцентирано върху проблемите, свързани с неговите проявления в 21-ви век.

Ключови думи: сигурност, цензура, пропаганда, информационни войни, наддържавен субект на управление.


Даниел Берчев

МИНАЛОТО И БЪДЕЩЕТО НА СТРАТЕГИЧЕСКАТА КУЛТУРА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И МИСЛЕНЕТО В ОБЛАСТТА НА СИГУРНОСТТА И ОТБРАНАТА

Резюме: Статията е посветена на еволюцията на стратегическите документи на Европейския съюз, разглеждани в светлината на развитието на Общата външна и сигурностна политика и Европейската политика за сигурност и отбрана/Общата политика за сигурност и отбрана, интегрирана в нея. Чрез сравнителен анализ са изведени заключения, които допринасят за разбирането на динамиката, оформяща стратегическото мислене и култура в Европейския съюз в областта на Общата външна и сигурностна политика/Общата политика за сигурност и отбрана.

Ключови думи: стратегическа култура, Европейски съюз, сигурност и отбрана, стратегии за сигурност.


Светослав Славов, Петрана Кокудева

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ДОСТАТЪЧНОСТТА НА СИСТЕМАТА ЗА ВЪЗДУШЕН СУВЕРЕНИТЕТ

Резюме: За да се разбере необходимият потенциал на системата за въздушен суверенитет да се справя с модерните предизвикателства, е необходимо да се разбере като комплексна система, включваща различни, но функционално свързани системи и оперативната среда, чиято роля се свежда до формирането на изискванията за тези системи. За тази цел се разглеждат компонентите на системата за въздушен суверенитет и свързаните с тях критерии и показатели. Анализирайки основните компоненти на системата за въздушен суверенитет, е направен опит за оценка на нейната достатъчност чрез използването на подходящи критерии и показатели.

Ключови думи: достатъчност, критерий, показатели, мерки, въздушен суверенитет, система.


Стефания Мирческа

ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ ВЪРХУ ОТБРАНИТЕЛНИЯ СЕКТОР

Резюме: Технологията с общо предназначение, наречена изкуствен интелект (ИИ), е в състояние да трансформира всеки аспект на отбраната – от бек-офис услугите на предприятията до осигуряването на военен ефект. В интегрирания преглед, в момент, когато геостратегическият пейзаж е все по-сложен и предизвикателен, технологиите на ИИ се развиват бързо и стават все по-широко достъпни както за съюзниците, така и за потенциалните противници. Не можем да избегнем реалността, че конфликтите – както във физическата, така и във виртуалната сфера – ще бъдат подпомагани от ИИ. Всяка държава трябва да ги въведе и да ги използва по най-добрия начин. Понастоящем от нас се изисква да използваме тези технологии безопасно и отговорно, в съответствие с нашите правни ангажименти и ценностите и стандартите на общество.

Ключови думи: дефиниция за ИИ, ползи, предизвикателства, етични принципи за ИИ, отбрана.


Костадин Баков

НОВИТЕ РЕАЛНОСТИ В СИНХРОНИЗИРАНЕТО НА ФИЗИЧЕСКАТА СИГУРНОСТ И КИБЕРСИГУРНОСТТА В ДИГИТАЛНИ ОБЩЕСТВА

Резюме: Преплитането на цифровите технологии и физическия свят води до ера, в която сигурността вече не е ограничена само до кибер или физическото измерение, а обхваща и двете. Това изисква преоценка на парадигмите за сигурност, подчертавайки значението на синхронизираните стратегии за защита на нашите все по-дигитални общества. Важността на тази тема се крие в нейната релевантност за националната сигурност, икономическата стабилност и защитата на индивидуалните права и свободи. Размиването на границите между физическите и дигиталните процеси, разбирането и прилагането на интегрирани мерки за сигурност е от първостепенно значение.

Ключови думи: синергичен подход, физическа сигурност, киберсигурност, дигитални общества.


Михаил Димитров

ТРАНСМУТАЦИОНЕН ПОДХОД ЗА ИЗВЛИЧАНЕ НА ДАННИ ОТ МРЕЖАТА

Резюме: Изследователската статия представя задълбочено проучване на база от кодове на C#, специално разработена за сложна обработка и преобразуване на текстови данни. Централно място в това изследване заема иновативната методология за трансмутация, която се операционализира чрез изграждането на "легенда". Тази шаблонна последователност действа като план, предлагащ систематично изобразяване на съдържанието, което е дестилирано от данните. Рамката за кодиране обединява използването на регулярни изрази за определяне на моделите, операции със стрингове за промяна на текста и сложни структури от данни за систематично подреждане и пречистване на събраната информация. В опит да се определи количествено ефикасността на тази техника, ориентирана към трансмутацията, в изследването се излагат резултатите от поверително проучване, проведено сред експерти в тази област. Тези прозрения са от съществено значение за формулирането на претеглени индекси, които измерват ключови показатели за ефективност, като време за изпълнение и точност. Крайната цел е да се оцени цялостната ефективност на стратегията за трансмутация и да се сравни с алтернативно решение, което разчита изключително на REGEX за изпълнение. Очаква се този сравнителен анализ да даде ценни сведения за оптимизацията на кода за задачи за обработка на текст, особено в областта на темите, свързани със сигурността.

Ключови думи: извличане на значими части, трансмутация, обработка на големи данни.


Димитър Панчев

СОЦИОЛОГИЧЕСКИ АСПЕКТИ НА РАДИКАЛИЗАЦИЯТА И ТЕРОРИЗМА

Резюме: Целта на настоящата статия е да се разгледат социологическите аспекти на процеса на радикализация, причините за тях и свързаните с тях процеси. Различните аспекти на проблема за радикализацията и нейните социални корени ще бъдат представени чрез социологически теории и концепции като социализация, конвергентни среди, социален капитал и ресурсни мрежи, припокриващи се екосистеми, а по-плътното им описание ще бъде подкрепено с данни от емпирични изследвания и публично достъпни източници на информация.

Ключови думи: конвергентни настройки, радикализация, тероризъм, социология.


Веселин Мадански

„СТОКХОЛМ+50“ И НЕОБХОДИМОСТТА ОТ СЪВРЕМЕННА КУЛТУРА

Резюме: В статията чрез научен анализ на комплекса от рискове и заплахи пред човечеството, идентифицирани в документите от Конференциите на ООН за човешката среда и Земята (1972-2022), е проследено тяхното трансформиране в Цели и задачи за устойчиво развитие през тези 50 години. Със силата на императив в изследването е изведена необходимостта от формиране на съвременна култура в аспектите на устойчивото развитие, която да послужи за преобразуване на мирогледа на хората, като необходима предпоставка за постигане на устойчиво съществуване.

Ключови думи: комплекс от рискове и заплахи, цели за устойчиво развитие, съвременна култура.


Андрей Михайлов

(НЕ)ВЪЗМОЖНАТА ЕВРОПЕЙСКА АРМИЯ

Резюме: Промяната в системите за защита на сигурността е неизбежна,  колективната отбрана е необходимост, както показват изследванията на Eurobarometer. Какъв е пътят за постигане на европейските амбиции в отбраната – вероятно не с изграждането на изцяло нова отбранителна система като се започне от „бял лист“, а с нарастване на усилията, насочени към по-големи способности, т.е. към тяхното фокусиране, а не към изместване. Не е обосновано, при война на континента, да се създава допълнителен риск от дублиране и конкуренция на колективни системи за отбрана, т.е. деформация на търсения ефект на синергия. Така вместо засилване на архитектурата на сигурността в Европа да се постигне отслабване на отбраната. Сигурността на Европа не следва да се гради на дублиране на способности, а на нарастването им.

Ключови думи: европейска армия, риск, дублиране на способности.


Мария Хаджипетрова-Лачова

ЕВРОПЕЙСКАТА ПЕРСПЕКТИВА ЗА ЗАПАДНИТЕ БАЛКАНИ – ФАКТОР ЗА СИГУРНОСТ И СТАБИЛНОСТ

Резюме: В настоящата статия се проследяват динамичните процеси и напредъка, свързани с преговорите за присъединяване на държавите от Западните Балкани към Европейския съюз, и съпътстващите ги нови изменения в контекста на сигурността.

Ключови думи: интеграция, Западни Балкани, преговори за присъединяване, сигурност.


Младен Младенов

ТРАДИЦИОННАТА РЕЛИГИЯ КАТО ЕЛЕМЕНТ ОТ НАЦИОНАЛНАТА КОНСТИТУЦИОННА ИДЕНТИЧНОСТ

Резюме: Концепцията за традиционна религия е сложен феномен, съдържащ в себе си правни, обичайни, морални и други постановки. По исторически причини, той се е сложил във всяко едно отделно общество по уникален и автентичен начин, при различните национални държави, обменяйки активно и пасивно влияние с други деонтични и аксиологични системи. Особената и съществена роля на традиционната религия в Република България – източноправославното вероизповедание – е изрично закрепен конституционен постулат, със значение на елемент от националната идентичност, въз основа на който се развиват доктринални, административни, съдебни и други постановки, в сложната и динамична среда на феномена на върховенство на правото.

Ключови думи: конституционно право, традиционна религия, национална конституционна идентичност, национална сигурност, върховенство на правото.


Милко Стефанов, Илиян Илиев

ВЪЗМОЖНОСТИ И ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЧАСТНИ ВОЕННИ КОМПАНИИ ВЪВ ВОЕННИ ОПЕРАЦИИ

Резюме: Основната цел на настоящата разработка е да анализира възможностите и ограниченията, които съвременните частни военни компании (ЧВК) предоставят в рамките на военни операции. В първата част на изследването са разгледани същността, причините за тяхното възникване и развитие, а така също са представени и някои класификации от водещи специалисти в областта. Направен е преглед на юридическите и етичните въпроси, свързани с дейността на ЧВК и услугите, които предлагат, подкрепени с примери от международното законодателство и опита на част от най-големите потребители на частни услуги в лицето на САЩ, Русия и Китай. В заключение, чрез исторически препратки към изминали и настоящи въоръжени конфликти са представени обобщени модели за използване на ЧВК в подкрепа на военни операции.

Ключови думи: частни военни компании, военни операции, международно хуманитарно право.


Вася Василев

КРИТИЧНОТО МИСЛЕНЕ – ОСНОВА ЗА КАЧЕСТВЕН РАЗУЗНАВАТЕЛЕН АНАЛИЗ

Резюме: Целта на статията е да се направи общ преглед на концепцията за критичното мислене и на тази база да се засили необходимостта от прилагането на нейните инструменти в разузнавателната общност. Актуалността и важността на проблематиката все повече нараства, предвид засилващото се в регионален и в глобален мащаб противоборство на идеи, възгледи и виждания за развитието на световните и национални процеси. Особено показателно в това отношение е използването на хибридните въздействия и на първо място на ускореното технологично развитие на информационните и когнитивни операции, с амбицията да се изкривят нагласите, да се промени възприемането на реалността и достатъчно умело да се прикрие истината.

Ключови думи: критично мислене, разузнавателен анализ, военно-политически проблеми, егоцентризъм, социоцентризъм.


Елена Колчева

ОСОБЕНОСТИ И ПРОПУСКИ В ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ОБУЧЕНИЕТО НА ОРГАНИТЕ НА МВР В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ФИЗИЧЕСКА СИЛА И ПОМОЩНИ СРЕДСТВА

Резюме: Динамиката в обществено-политическата и социално-икономическа обстановка в Република България предизвикаха интерес към използването на физическа сила и помощни средства от полицейските органи. Наблюдава се увеличаване на броя на инцидентите, свързани с прилагането на правомощието, което налага да бъде анализирана организацията на обучението, с цел установяване на причините, водещи до незаконосъобразното използване на физическа сила и помощни средства. Направен е анализ и предложения за подобряване на професионалната подготовка на полицейските органи.

Ключови думи: полицейски служители; физическа сила; помощни средства; обучение.


Иван Станчев

ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАКТИЧЕСКА СТРЕЛБА ВЪВ ВИСОКОРИСКОВИ СИТУАЦИИ

Резюме: Обучението в професионално направление „Национална сигурност“ включва дисциплини, които подготвят за изпълнение на задачи в сложна среда. Рискът за живота и здравето на служителите от системата за защита на националната сигурност е част от характеристиката на професиите в това направление. Обучението за действие във високорискови операции, извън Националния военен университет и Академията на МВР, е слабо застъпено и има предимно теоретичен характер. Научните изследвания на високорисковите операции се основават на използване на предимно теоретични методи. Ограничено е използването на емпирични методи, които да дадат ново знание. Статията представя експериментално изследване, което определя основни характеристики на използването на огнестрелно оръжие в типични ситуации на конфронтации с въоръжени правонарушители. На основата на анализа на резултатите се синтезират изводи за развитие на тактическата стрелба, като учебна дисциплина, чиято методика се основава на принципите и правилата на специалната полицейска тактика.

Ключови думи: високорискови операции, тактическа стрелба, специална тактика, оръжие, национална сигурност, отбрана.


Елена Стоянова

ПОДХОДИ ПРИ ПРОВЕРКА НА ТЕЧНОСТИ, АЕРОЗОЛИ И ГЕЛОВЕ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА АТАКИ В ГРАЖДАНСКАТА АВИАЦИЯ

Резюме: Предотвратеният през 2006 г. заговор за течни експлозиви във Великобритания, оказва съществено влияние върху прилаганите мерки за сигурност в гражданското въздухоплаване. Осемнадесет години по-късно, рискът от осъществяване на подобни атаки продължава да се оценява като висок. В статията се проследява развитието на международните законодателни мерки за смекчаване на риска и се сравняват въведените подходи за недопускане на течни експлозиви на борда на въздухоплавателните средства.

Ключови думи: сигурност на гражданското въздухоплаване, проверки, течности, аерозоли и гелове, оборудване за откриване на течни експлозиви.


Вася Василев

ОГРАНИЧЕНИЯТА НА УМА – ФАКТОРИ, ОПРЕДЕЛЯЩИ ДОСТОВЕРНОСТТА НА РАЗУЗНАВАТЕЛНИЯ АНАЛИЗ

Резюме: Статията прави преглед на най-важните фактори, определени от когнитивната психология, като ограниченията на ума, относно това как хората, дори експертите от разузнавателния анализ, обработват непълна и двусмислена информация по военно-политически въпроси, процеси и явления, за да изготвят преценки и заключения в своите доклади до държавното и военно ръководство, партньорските служби и централите на НАТО и ЕС. Разгледани са специфичните особености, изкривяващи възприемането и интерпретирането на информацията, като за някои от факторите са дадени практически примери и доказателства.

Ключови думи: ограничения на ума, предубеждения, пристрастия, нагласи, разузнавателен анализ.


Валери Стоянов, Сияна Луцканова, Анна Караденчева

НАГЛАСИ НА СТУДЕНТИТЕ КЪМ ВОЙНАТА КАТО ОБЩЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧЕСКО ЯВЛЕНИЕ

Резюме: Чрез използване на комбинация от количествен и качествен изследователски подход се разкриват нагласи, емоции и преживявания на студенти към войната като обществено-политическо явление, както и мотивацията им за участие във война. За събиране на емпиричната информация са използвани възможностите на Google Forms. Отговорили на въпросника са 57 студенти. Те са 81 % от тези, на които е изпратена формата. Студентите са от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров, обучаващи се в професионални направления „Транспорт, авиация и корабоплаване“ и „Национална сигурност“. Резултатите показват, че студентите имат категорично отрицателно отношение към войната и отхвърлят войната като средство за разрешаване на проблеми. За тях войната е глупост, безсмислена и ненужна в практиката на човечеството. Основните проблеми, които поражда войната в обществен и личен план, са свързани, от една страна със загубата на човешки, духовен, икономически и природен ресурс, а от друга – със страданието на хората от жертвите, разрушенията, от съпътстващите  преживявания като страх и ужас от случващото се. Студентите биха участвали във война единствено, когато са принудени да защитават дом, семейство и себе си, но в случай, че страната ни е нападната – по-скоро не. Емоциите, които поражда войната у студентите, са изцяло в полето на депресивната симптоматика. Това е сигнал, че тя обезсмисля живота, „отнема“ му същността, смисъла – да се живее в благополучие, прави живота нещастен, изпълнен със страдание. В крайна сметка „войната“ се възприема изключително в класическите й измерения и непосредствената представа за нея и преживяването ѝ е свързано с физическото използване на оръжие, битки, сражения, жертви, геноцид, разруха, смърт и страдание.

Ключови думи: война, нагласи, мотивация, емоции, преживявания, когнитивни войни.


Десислава Миткова

СОЦИАЛНИ ИНОВАЦИИ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА ПРЕСТЪПНО ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ДЕЦА, НАСТАНЕНИ В РЕЗИДЕНТНИ ГРИЖИ И ТЯХНОТО ЗНАЧЕНИЕ ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ

Резюме: Към края на 2022 година, на територията на Република България се предоставят 654 социални услуги, които са насочени към деца и семейства. От тях 303 са насочени към предоставяне на резидентни грижи за деца. По данни на Агенцията за социално подпомагане, през този период броят на настанените потребители е 2 992. Участието в престъпни действия сред част от децата, настанени в резидентни грижи, може да се разглежда не само като лично житейско предизвикателство, но и като проблем, който засяга цялото общество. Децата, независимо от това дали се отглеждат и възпитават в семейна, или алтернативна на семейната среда, са бъдещето на нацията. В този контекст, и предвид сериозния брой потребители деца на резидентни социални услуги в нашата страна, е необходимо да бъдат разгледани възможностите за социални иновации и добри практики за превенция на престъпно и противообществено поведение сред тази уязвима група.

Ключови думи: резидентни грижи, социални иновации, детска престъпност, превенция, национална сигурност.


Борислав Иванов

РАЗВИТИЕ НА БЕЗПИЛОТНИТЕ НАДВОДНИ И ПОДВОДНИ АПАРАТИ ВЪВ ВОЙНАТА НА РУСИЯ СРЕЩУ УКРАЙНА

Резюме: В статията се анализира развитието и използването на безпилотни надводни и подводни апарати (БНА и БПА) в рамките на конфликта между Русия и Украйна. Обсъждат се различните поколения на БНА и БПА, техните технически характеристики, стратегическа роля и влиянието им върху военноморските операции и стратегии. Изследва се значението на технологичните иновации за украинската военноморска стратегия и способността да се противопоставят на руския Черноморски флот чрез асиметрични средства.

Ключови думи: БНА, БПА, Русия, Украйна, военноморски конфликт.


Боян Медникаров, Калин Калинов

ЕВОЛЮЦИЯТА НА ОПЕРАТИВНИТЕ КОНЦЕПЦИИ ВЪВ ВОЕННОМОРСКАТА ВОЙНА

Резюме: Рецензия на книгата „Еволюиращата роля на амфибийните операции в историята на въоръжените конфликти“, том 2 с автори Хек, Т., Фридман, Б. А., & Милс, У. Д.

Ключови думи: военноморски операции, амфибийни операции, съветска военноморска школа, съвместимост, военни тактики.


Добринка Чанкова

АВАНГАРДЕН ПОГЛЕД ВЪРХУ ПРОФЕСИИТЕ НА ДОВЕРИЕТО И СИГУРНОСТТА

Резюме: Рецензия на монографията на доц. д-р Младен Младенов „Професии на доверието и сигурността“.

Ключови думи: професии на доверието, сигурност, интердисциплинарен подход, правна наука, социална наука.