Валентин Василев
E-mail: valentin.vasilev@vusi.bg
Валентин Василев е професор в професионално направление 9.1. „Национална сигурност („Кризисни ситуации и управление на човешките ресурси“), доктор по „Организация и управление извън сферата на материалното производство“ в катедра „Национална сигурност“ при Висшето училище по сигурност и икономика, Пловдив. Научните му интереси са в областта на управлението и развитието на човешките ресурси; публичните политики и устойчивото развитие; лидерството и мотивацията; емоционалната интелигентност и мениджмънта на талантите; смарт-технологии в публичния мениджмънт и др.
Емил Стоилков
E-mail: emil_stoilkov@abv.bg
Емил Стоилков е докторант в професионално направление 9.1. „Национална сигурност“ в докторска програма „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“ във Висшето училище по сигурност и икономика, Пловдив. Научните му интереси са в областта на управлението и развитието на човешките ресурси; лидерството и мотивацията; комуникация; решаване на конфликти; умения за учене; изграждане и работа в екип; управление на времето; работа в кризисни ситуации; смарт-технологии в публичния мениджмънт и др.
64-75 стр.
Развитието на човешките ресурси в съвременните организации претърпява съществена еволюция от гледна точка на променящите се и глобализиращи условия и се ориентира към иновативни и практически насочени действия, с основна цел адаптация към променящата се среда. Основният мотив, предизвикан от промените, се изрази в признаването на обстоятелството, че подобренията в ефективността на организациите са тясно свързани с човешкия фактор, а от там и с практиките по заплащане и наемане на работа, подбор, управление на изпълнението, мениджмънт на талантите, мотивационна политика и други аспекти на мениджмънта на персонала. От друга страна, концепцията за „паралелно мислене“ е сравнително нов подход за възприемане и обработване на информация и взимане на правилни решения. За разлика от стандартните дебати, където участниците първо изказват избраните от тях позиции и се стремят да защитят своите тези, при този подход се изключва спора. Тук се използва картографския метод при който всички мнения, алтернативни предложения, критики и емоционални становища се изразяват свободно, като се нанасят върху една обща карта, на базата на която се взимат решенията, за да бъде постигнат крайния резултат.
„Шест мислещи шапки“, „Паралелно мислене“, организационно развитие, човешки ресурси, кризи, Сектор „Сигурност“, мотивация .
Василев, В., & Стоилков, Е. (Юни 2023 r.). Управление на промените чрез приложение на концепцията „паралелно мислене“ – в търсене на нови решения в кризисни времена. Сигурност и отбрана(1), 64-75. https://doi.org/10.70265/OLBE1316
Василев, Валентин, и Емил Стоилков. „Управление на промените чрез приложение на концепцията „паралелно мислене“ – в търсене на нови решения в кризисни времена.“ Сигурност и отбрана (Издателски комплекс на Национален военен университет „Васил Левски“), № 1 (Юни 2023): 64-75. https://doi.org/10.70265/OLBE1316
Василев, В. & Стоилков, Е., 2023. Управление на промените чрез приложение на концепцията „паралелно мислене“ – в търсене на нови решения в кризисни времена. Сигурност и отбрана, Юни, Брой 1, с. 64-75. https://doi.org/10.70265/OLBE1316
Василев, Валентин и Емил Стоилков. „Управление на промените чрез приложение на концепцията „паралелно мислене“ – в търсене на нови решения в кризисни времена.“ Сигурност и отбрана 1 (2023): 64-75. https://doi.org/10.70265/OLBE1316.